Miután a csoportkört háromból három győzelemmel zárta a férfi kézilabda-válogatott, maximális pontszámmal, négy ponttal kezdheti meg a középdöntős szereplését a világbajnokságon. Gulyás István csapata az Európa-bajnok Spanyolország mellett Brazíliával és Lengyelországgal méri össze erejét. A középdöntők csütörtökön kezdődnek, majd szombaton és hétfőn is játszunk. Mindhárom meccsünk kezdési időpontja 18 óra lesz.
Minden idők első, 32 csapatos férfi kézi-vébéje eddig a terveknek megfelelően alakul a magyar válogatott számára. Az egyiptomi torna előtt a Magyar Kézilabda Szövetség a negyeddöntőbe jutást tűzte ki célul a csapat számára. Ehhez az előzetes várakozások alapján elég lehetett egyetlen komolyabb bravúrt végrehajtani. Ez a bravúr már a Németország elleni csoportdöntőn összejött, ahol 29-28-as győzelmet aratott az együttes.
A mieinket a keddi összecsapás előtt legutóbb egy éve, a számunkra kilencedik hellyel véget érő Európa-bajnokság óta nem láthattuk komoly mérkőzésen. Ennek a Szlovákia elleni január eleji felkészülési meccs elmaradása mellett az első két, gyengébb erőt képviselő ellenfelünk is az okai voltak. A világbajnokság előtti felvezető írásunkban mi pont ezen okból kifolyólag nem voltunk hajlandóak a németek elleni rangadónál tovább tekinteni.
A nyitányon a Zöld-foki Köztársaság csak 11 játékossal tudott kiállni ellenünk. Mint a végül 34-27-re megnyert találkozón is kiderült, még így, a koronavírus-járvány által sújtva is komolyabb erőt képvisel, mint ahogyan arra előzetesen számítani lehetett. A végül a tornától visszalépni kényszerülő dél-afrikaiakkal szemben ugyanez Uruguayról nem mondható el. A vb-re szabadtéren készülő, szinte csak amatőr kézilabdázókból álló csapatot 44-18-ra sikerült legyőznünk.
A Zöld-foki Köztársaság visszalépése miatt a német és a magyar meccseiket 32-87-es gólkülönbséggel zárva is továbbjutó dél-amerikaiak minden idők leggyengébb középdöntős csapataként lesznek számon tartva. 99 %, hogy megvan a 24. helyezett a világbajnokságon, ez Uruguay csapata lesz. A középdöntő I. csoportjában egyedüliként kezd majd nulla ponttal és fejezi is azt be pontosan ugyanennyivel. A másik öt válogatott között viszont rendkívüli izgalmak várhatóak.
A spanyol válogatott meccsről meccsre egyre meggyőzőbb, így hiába érkezik egy vesztett ponttal a Brazília elleni nyitómeccsükön elért 29-29-es döntetlen miatt a középdöntőbe, nálunk még így is a hatos kiemelkedő favoritja az első helyre. A legutóbbi két Európa-bajnokságot megnyerő együttes az egyik legrutinosabb csapat a világbajnokságon: a hispánok 20 fős, bő keretéből 11-en is betöltötték 30. életévüket. Sőt, ha azt vesszük, hogy a hétfő esti, magyarok elleni csoportdöntő(?) előtti nap a Telekom Veszprém kapusa, Rodrigo Corrales is csatlakozik hozzájuk, akkor még nagyobb lesz a két csapat között a különbség ebből a szempontból.

A mieink az életkort vizsgálva pont az ellenkezője, mint amit a spanyoloknál láthatunk. A 36 éves Mikler Rolandon kívül mindenki 32 éves, vagy annál fiatalabb. Sőt, tíz játékosunk is nemrég, vagy még egyáltalán nem töltötte be a 25. életévét. Ez tekintve, hogy a két csapat játékstílusa nagyban megegyezik, döntő jelentőségű lehet a rangadón. Kérdés, ezúttal a fiatalos lendület, vagy a rutin hozza-e meg a sikert.
De mielőtt sor kerülne a „generációk csatájára”, még két olyan meccset hoznia kellene a csapatnak, ahol legalább 51%-49%-ban a Gulyás István, Chema Rodríguez, Nagy László irányítása alatt álló együttes lesz a favorit.
Csütörtökön a védőspecialista Thiagus Petrus és veterán balszélsője, Felipe Borges távollétében is jó teljesítményre képes Brazíliával játszunk. Két évvel ezelőtt a mieink előtt egy pozícióval, a kilencedik helyen zárták a vébét, olyan kézilabda-nagyhatalmakat legyőzve, mint Szerbia, Oroszország, Korea, Horvátország és Izland. A spanyolok elleni iksz legalább akkora bravúr, mint ezek közül bármelyik.

A brazil férfi kézilabda fejlődése egyértelmű, a hetedik hellyel véget érő 2016-os riói olimpia óta egy stabil, szemre is tetszetősen játszó csapatot építettek fel. A kezdősoruk kiemelkedő teljesítményre képes: Henrique Teixeira legalább annyira jó irányító, mint amennyire jó beálló a veszprémi Rogerio Moraes. Azt is nehéz eldönteni, hogy melyik a brazilok nagyobb erőssége: a Haniel Langaro, José De Toledo, Gustavo Rodrigues nevével fémjelzett átlövő sor, vagy a Fabio Chiuffa, Guilherme Torriani, Rudolph Hackbarth trió általi szélsőjátéka.
Gulyás István szövetségi kapitány szerdán este így beszélt a brazil csapat elleni mérkőzésről: Nagyon kellemetlen ellenfél lesz Brazília, jó játékosokkal, akik európai top klubokban játszanak hétről hétre.Fel kell készülnünk és ugyanolyan tűzzel, elánnal kell kézilabdáznunk ellenük, mint a németek ellen és akkor azt gondolom, hogy versenyképesek lehetünk újra. Lehet, hogy Brazília lesz a legkellemetlenebb ellenfél a következő három közül. A brazilok ötvözik a dél-amerikai forrófejűséget, és megtanulták az európai kézilabdát is. Minden bevethető eszközt felhasználnak majd a mérkőzésen ellenünk.”
Bánhidi Bence, a csapat beállósa pedig így vélekedett: Készülünk a brazilokra, volt egy kis lazább edzésünk, videóztunk, úgyhogy teljes gőzzel nekik fogunk ugrani. Szerintem az egyik legfontosabb mérkőzésünk fog következni.”
A fejlődés ellenére Brazília győzelem nélkül jutott tovább a középdöntőbe. Két döntetlenjük után a lengyelek nagyon elverték őket. A 33-23-as siker utat mutat Lengyelország fényesnek tűnő jövőjével kapcsolatban, akik már nagyon régóta vártak egy ilyen sikerre. Miután Rióban még Talant Dujsebajev irányításával egészen az elődöntőig meneteltek, a túlzottan is későn megejtett generációváltás a vártnál is nehezebben alakult nekik.
A 2017-es vébén kiestek a csoportkörben, és csak a 17. helyen zártak – de legalább ott voltak a tornán, mondhatnák. A 2018-as Eb és a 2019-es vb ugyanis a lengyel válogatott nélkül zajlott, és a 2020-as Eb-n is csak a létszámbővítés mentette meg őket a még nagyobb mélységektől. Az ottani 21. helyük nem jelentett volna automatikus részvételt ezen a mostani világbajnokságon, azonban az IHF által az elmúlt pár évben igencsak divatossá váló szabadkártyákból ők is részesülhettek.

Ha létezik szabadkártya, amit nem bánunk, hogy kiosztásra került, az pont a lengyeleké. Már látszanak azok a tehetségek, akikkel megindulhatnak felfelé. Bő egy évvel ezelőtt a nálunk a 15 legtehetségesebb kézilabdázó közé is bekerült jobbszélső, Arkadiusz Moryto 11 góllal vette ki a részét Tunézia 30-28-as legyőzéséből. A hozzá hasonlóan 23 éves, és szintén a Kielce „pátyolgatásában” álló balátlövő, Szymon Sicko is bemutatta, hogy van remény a lengyelek számára.
A tunéziaiak elleni siker után Spanyolországot is sikerült megszorongatniuk (26-27), majd a Brazília elleni kiütéses győzelemmel már azt is elérték, hogy nem pont nélkül érkezzenek meg a középdöntőbe, ahol majd szombaton játszanak a magyar válogatott ellen. A már említett két játékos mellett a Gebala-testvérekre is érdemes felhívni a figyelmet, mondjuk erre 2,12 méteres magassága alapján a fiatalabbik, Tomasz egészen biztosan nem szorul rá, Maciej pedig kiemelkedő védekezésével tűnik ki a mezőnyből.
A magyar és a lengyel csapat eléggé hasonló úton jár ebből a szempontból, de nálunk azért a rutin is megvan Mikler, Lékai, Balogh vagy éppen Ancsin jóvoltából. Érdekes mérkőzésnek ígérkezik ez a csütörtöki „örökrangadó” is. Ha sikerül a németek ellen tapasztaltaknál egy kicsi jobban bevonni a szélsőinket a támadójátékba, akkor jó esélyekkel vághatunk neki a középdöntőnek.
Ami a magyar válogatottnak a 2022-es Szlovákiával közös rendezésű Európa-bajnokság, az a lengyeleknek a 2023-as, Svédországgal együtt lebonyolítandó világbajnokság. Két, ígéretes csapat találkozója, és egyiknek sem feltétlenül ez a torna a legfontosabb. Pontosan ezért várhatunk egy nagyon jó mérkőzést a csütörtöki nap folyamán.
Férfi kézilabda-világbajnokság, középdöntő, az I. csoport menetrendje:
január 21. csütörtök
15:30 Uruguay-Lengyelország
18:00 MAGYARORSZÁG-Brazília
20:30 Spanyolország-Németország
január 23. szombat
15:30 Uruguay-Spanyolország
18:00 Lengyelország-MAGYARORSZÁG
20:30 Németország-Brazília
január 25. hétfő
15:30 Brazília-Uruguay
18:00 Spanyolország-MAGYARORSZÁG
20:30 Lengyelország-Németország
A csoport állása:
1. MAGYARORSZÁG 4 pont (73-46-os gólkülönbség)
2. Spanyolország 3 pont (56-55)
3. Németország 2 pont (71-43)
4. Lengyelország 2 pont (59-50)
5. Brazília 1 pont (52-62)
6. Uruguay 0 pont (32-87)