A médiapiaci helyzet azonban folyamatosan változik: ha támogatni szeretnéd a minőségi gazdasági újságírást, és szeretnél részese lenni a Portfolio közösségnek, akkor fizess elő a Portfolio Signature cikkeire. Tudj meg többet
Erdogan veje, Berat Albayrak (fenti képünkön jobbra, balra pedig Erdogan) 2 éve töltötte a pénzügyminiszteri tisztséget, és most 42 éves létére azt írta a furcsa körülmények között született lemondási nyilatkozatába, hogy egészségügyi okok miatt nem tud a továbbiakban miniszterként szolgálni. Albayrak 2015-2018 között energetikai miniszter volt.
A mai lemondás idején Albayrak Twitter-fiókja nem volt elérhető, így a lemondását az Instagramon közölte, majd később a Reuters-nek sikerült megerősíttetnie a lemondás hírét a török pénzügyminisztériummal.
Úgy döntöttem, hogy nem tudom miniszterként folytatni, amely tisztségben 5 éve dolgozok, egészségügyi problémák miatt
– rögzítette.
A jegybankelnököt Erdogan arra hivatkozva váltotta le szombaton, a piacok zárva tartása idején, hogy idén túl sokat, 30% feletti mértékben gyengült már a líra.
A líra szinte folyamatos mélyrepülésének két legfőbb oka az, hogy
- a magas infláció mellett sem elégséges az egyébként újra pozitív tartományba billenő reálkamat (volt tényleges kamatemelés is szeptemberben, illetve az effektív finanszírozási kamatszintet engedi emelkedni a jegybank), illetve
- a jegybank nettó devizatartalékai rendkívül alacsony szintre estek a nyári masszív intervenciók után: devizaswapok nélkül már bőven a negatív tartományban járnak, így nem tud már érdemben líraerősítő intervenciókkal segíteni a török jegybank, és ezt a piac is tudja.


Albayrak vasárnap esti lemondásának hírekor az ázsiai devizapiacok már nyitva vannak, így erre és a szombati jegybankelnök cserére már tudtak is rá reagálni: 2,2%-os ugrás látszik vasárnap este magyar idő szerint a dollárral szemben 8,37-ig.
A két csúcsvezetői poszton történt személyi változás könnyen lehet, hogy döntő részben líraerősítési célt szolgál,
hogy így próbáljon némi hitelességet szerezni a két kulcs poszton Erdogan, ha már devizatartalékkal nem tudnak segíteni, érdemi további kamatemeléssel pedig nem akarnak operálni (mivel a koronavírus miatt ismét recesszióba csúszó gazdaságnak ez még jobban fájna).
Sőt, a Reuters azt írja, hogy a Goldman Sachs és a TD Bank arra számít, hogy legalább 600 bázispontos kamatemelést hajt végre az irányadó ráta (10,25%) esetén a török jegybank, mert az új jegybankelnökkel egy ilyen lépést hitelesebben lehet megtenni, mint az eddigivel.
Címlapkép forrása: Halil Sagirkaya/Anadolu Agency via Getty Images