Kiderült: közel félmillió magyar került nagyon nehéz helyzetbe a koronavírus-válságban

Ezt olvasta már?

A Portfolio legtöbb tartalma ingyenesen hozzáférhető, ahogy ez a cikk is.
A médiapiaci helyzet azonban folyamatosan változik: ha támogatni szeretnéd a minőségi gazdasági újságírást, és szeretnél részese lenni a Portfolio közösségnek, akkor fizess elő a Portfolio Signature cikkeire. Tudj meg többet

Június végén több mint 450 ezren kerültek a járványhelyzet munkaerőpiacra gyakorolt hatása következtében nehezebb megélhetési viszonyok közé – derült ki a KSH most közzétett adataiból.

Azóta azonban javul a helyzet. „A jellemzően fizetés nélküli szabadság miatt szünetelő biztosítással rendelkezők száma május óta jelentősen visszaesett, és rövidített munkaidőben is egyre kevesebben dolgoznak” – írja a hivatal. „Az elmúlt hónapokban egyre többen kezdtek el újra aktívan munkát keresni, a nyilvántartott álláskeresőként újonnan megjelenők száma folyamatosan emelkedett” – teszik hozzá. Augusztus végére a „nehezebb megélhetési viszonyok közé” kerülők száma 355 ezerre csökkent. 

Amennyiben a részmunkaidős foglalkoztatottaktól megtisztítjuk a statisztikát, akkor azt látjuk, hogy egyelőre nincs javuló tendencia. Stabilan 200 ezer fő feletti azoknak a létszáma, akik elveszítették az állásukat, a biztosítotti jogviszonyukat, illetve kényszerültek vállalkozásuk szüneteltetésére, amit még augusztusban sem tudtak folytatni.  

Összességében tehát az látszik, hogy a magyar munkaerőpiac továbbra is gyenge, amit megerősítenek a legalább 5 főt foglalkoztató vállalatok és az állami szféra létszámadatai is, amelyek azt mutatják, hogy idén júliusban 140 ezer fővel voltak kevesebben alkalmazásban, mint egy évvel korábban.

Mindez még inkább kérdésessé teszi, hogy a KSH munkaerő-felmérése – ami elméletileg a legfontosabb és legátfogóbb statisztika – miképpen mutatja ki azt, hogy már a válság előtti szint közelébe emelkedett a foglalkoztatottság. 

Címlapkép: Getty Images

Legfrissebb a témában

Booking.com

Még több hasonló cikk a témában