Invazív fajok lepték el a Kiskunsági Nemzeti Parkot

Ezt olvasta már?

Invazív fa- és cserjefajok eltávolítását végzik Lakitelek térségében a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai november és február között. A beavatkozásra azért kerül sor, mert ezek az idegen fajok teljesen elnyomják az őshonos példányokat agresszív terjedésükkel.

Az invazív fajok súlyos és egyre növekvő veszélyt jelentenek az Európában honos biológiai sokféleségre. Az új, számukra idegen élőhelyekre bekerülő növények és állatok túlsúlyba kerülhetnek a természetes növény- és állatvilághoz képest, és károkat okozhatnak a környezetben. Ezeket a szervezeteket »invazív fajoknak« nevezik

olvasható a meghatározás az Európai Unió egyik kiadványában.

Az invazív fajok száma folyamatosan nő az európai térségben, ami jelentős anyagi és humán erőforrásokat követel meg. A növényeket tekintve ilyen például az úton-útfélen felbukkanó mirigyes bálványfa vagy a keskenylevelű ezüstfa a fás szárúak közül, valamint a kanadai aranyvessző, az amerikai alkörmös, a selyemkóró vagy a kaukázusi medvetalp, ha a lágyszárúakat vesszük.

Az állatvilágban is gyakori az inváziós fajok térnyerése: elég csak a vizeinkbe száműzött olyan hobbirákfajtákra gondolni, mint a cifrarák vagy a márványrák. Ugyanígy eszünkbe juthat a kártételeiről hírhedt spanyol meztelencsiga is, de elég csak az ablakréseknél mostanában csoportosuló harlekinkaticákra, illetve az inváziós ázsiai márványpoloskákra gondolni.

Legfrissebb a témában

Booking.com

Még több hasonló cikk a témában