Férfi kézi Eb: Izland–Magyarország – NSO

Ezt olvasta már?

Nagyon fontos mérkőzés vár férfi kézilabdázóinkra a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon: a magyar válogatott Izlanddal csap össze a Budapesti Kézilabda Arénában. Bár előfordulhat, hogy a döntetlennel is továbbjutunk, sokkal nagyobb esélyünk van, ha nyerünk – és ha már nyerünk, jó lenne legalább két gólt verni ellenfelünkre. Kövesse a találkozót élő, szöveges tudósításunk segítségével!

Máthé Dominik készülődik lövéshez (Fotó: Török Attila)

KÉZILABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR
3. FORDULÓ
B-CSOPORT (Budapesti Kézilabda Aréna)
Izland–Magyarország – ÉLŐ

ESEMÉNYEK

30. perc: EZZEL VÉGE IS AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK, DÖNTETLENRŐL FOLYTATHATJUK!

30. perc: összejön az egyenlítés, Bodó, 17–17!

30. perc: magyar időkérés.

30. perc: Pálmarsson találja meg a rést a pajzsunkon, újra vezet Izland. 17–16

29. perc: végre nincs jó szöge Gudjonssonnak a szélen, Székely is takarja, amit tud – nem találja el a kaput az izlandi!

Szita és Gíslason csatája (Fotó: Szabó Miklós)

29. perc: izlandi időkérés.

28. perc: Bodó lövését védi Gústavsson, a kipattanó Rodríguezé, de sajnos nem találja el a kaput.

27. perc: Ancsin vállalja el bátran, szép gól a jutalma! 16–16.

26. perc: Topic és Kristjansson is betalál gyors egymásutánban, 16–15.

25. perc: remek befordulás és gól Bókától, de sajnos megint nem figyelünk Gudjonssonra a szélen. 15–14 a gyors gólváltás után.

24. perc: sajnos nem jön össze a kínaink, a túloldalon Gudjonsson marad üresen a jobb szélen. 14–13

23. perc: ott van Bodó első gólja, 13–13!

22. perc: ERRŐL VAN SZÓ! A Mikler helyére érkező Székely kivédi Magnusson hetesét!

22. perc: Ligetvári rántja meg Vidarssont, hetes és két perc.

20. perc:
Bodó nem tud lőni, de befut a szélről Pedro Rodríguez, kapja a labdát, és ha már nála van, bedobja! 13–12

19. perc: Kristjansson harcol ki hetest, Máthé és Sipos nem bírt vele. Magnusson eredményes – 13–11.

19. perc: Bánhidi hatékonyságára nem lehet panasz, újra megveri az emberét! 12–11

18. perc: Magnusson sajnos átveri a védelmünket, 12–10.

17. perc: Bánhidi visszatért a pihenőről, s ha már ott van, dob is egy gólt! 11–10

16. perc: sajnos két gólt is kapunk gyors egymásutánban, Kristjansson és Elisson eredményes. 11–9.

15. perc: fontos védést mutat be Mikler, kétgólos hátrány helyett lendületből Topic talál be! 9–9

14. perc: sajnos az izlandiak lefülelik Máthé tervét, az elcsípett labdát Jónsson lövi be. 9–8

12. perc: Gíslason is dob egyet, a túloldalon Lékai a sikertelen első kísérlete után összeszedi a kipattanót, és belövi! 8–8!

10. perc: megint Kristjansson talál be, ezúttal Bodó és Pedro Rodríguez mellett jut lövőhelyzetig. Szerencsére Máthé Dominik pontos átlövéssel egyenlít – 7–7.

10. perc: Kristjansson használja ki az emberelőnyt, 6–6.

9. perc: Szita ráncigálja meg alaposan Gíslasont, sajnos két perces kiállítás a „jutalma”.

9. perc: Magnusson és Bánhidi gyors gólváltása után 5–6!

8. perc: gyönyörű bejátszás Szitától Bánhidinek, a Szeged beállója befordul, és be is talál. 4–5!

7. perc: Pálmarsson tüzel a kapunk fölé, gyorsindításból Bóka eredményes, először vezetünk! Gudjonsson sajnos gyorsan egalizál – 4–4.

6. perc: ott az első Máthé-gól! Reméljük, születik még jó néhány – 3–3

6. perc: Pálmarsson harcol ki hetest, Magnusson értékesíti. 3–2

5. perc: Lékai gyorsan ki is használja az emberelőnyt! 2–2

4. perc: Gíslason fogja meg szabálytalanul Lékait, két percre le kell ülnie az izlandinak.

4. perc: Gudjonsson marad nagyon üresen a jobb szélen, 2–1.

3. perc: OTT AZ ELSŐ VÉDÉS! Gíslason kap labdát beállóban, de Mikler megfogja a lövésé!

2. perc: Szita szépen találja meg a rést az izlandi falon, 1–1!

1. perc: KEZDÜNK! Sajnos elrontjuk az első akciónkat, Elisson lerohanásból vezetést szerez Izlandnak. 1–0

Ma is Borbély Ádám, Győri Mátyás, Nagy Bence és Sunajko Stefan maradt ki a keretből. A kapuban Mikler kezd, és ott van a pályán Bánhidi is!

A portugálok ellen barátnőt kereső srácok Izland ellen is kint vannak. És finoman üzenik Máthé Dominiknak, hogy ők már sikerrel jártak!

„Doma”, azaz Máthé Dominik lesz a következő? (Fotó: Török Attila)

ELŐZMÉNYEK

Kezdjük a legfontosabbal: habár nem kizárt, hogy döntetlennel is folytathatjuk a tornát, fontos lenne legyőzni Izlandot, mégpedig lehetőleg legalább két góllal. Nézzük, hogyan alakulhat a ma este.

Ha legyőzzük Izlandot és a 20.30-kor kezdődő mérkőzésen Hollandia is megveri Portugáliát, három négypontos csapat lesz a B-csoportban. Ez esetben minitabella dönt a két továbbjutóról, a portugálok elleni eredményét viszont egyik együttesnek sem veszik figyelembe. A hollandok +2-es gólkülönbsége így már nem változna, a mi –3-as gólkülönbségünk azonban mindenképpen pozitív, Izland jelenlegi, +1-es gólkülönbsége meg negatív irányba mozdulna el.

A csoportkör szabálya a sorrendre vonatkozóan:
1. több pont, 2. több egymás elleni pont, 3. jobb egymás elleni gólkülönbség, 4. több egymás elleni szerzett gól, 5. jobb gólkülönbség
• döntetlent játszunk az izlandiakkal, majd Hollandia pontot szerez Portugália ellen
• egy góllal győzzük le az izlandiakat, később pedig a hollandok megverik a portugálokat.

„Jó néhány napja elemezzük az izlandiak játékát, feltérképeztük a keretet, megnéztük a meccseiket a tavalyi vb-ről, de nyilván a legjobban az előző két mérkőzésükből lehet felkészülni – mondta el a mai ellenfélről Gulyás István szövetségi kapitány. – Stabilnak kell maradni és még felszabadultabban játszani. Arra törekszünk, hogy még inkább az igazi arcunkat mutassuk meg, van még hová fejlődni. Mindenben javulni kell, főleg védekezésben, és ha vezetünk három góllal, akkor nem szabad visszaengedni az ellenfelet. Az izlandiak sem sokkal magasabbak, mint a hollandok, de ott sem az volt a baj, hogy nem feküdt a stílusuk, hanem hogy nem segítettünk be egymásnak. Most ez a védekezés remélhetőleg eredményesebb lesz.”

A 2015 és 2017 között a Veszprém alkalmazásában álló irányító-átlövőt, Aron Pálmarssonnal is beszélgettünk a találkozó előtt.

„Hogy meddig juthatunk el? Ha kikapunk a magyaroktól, legfeljebb Izlandig – vágta rá a Nemzeti Sport kérdésére a dán Aalborg és az izlandi válogatott világklasszisa. – Egyelőre annyi történt, hogy megnyertünk két mérkőzést a csoportunkban, a továbbjutás még nem dőlt el, az utolsó fordulóban bármi megtörténhet. A játékunkra nem lehet panasz, ám egy veszélyes rivális még hátravan, a házigazda, amely mögött ott van húszezer ember. Nagyon nehéz dolgunk lesz, mégis izgatott vagyok, hogy ismét Magyarországon kézilabdázhatok. Láttam a magyarok mindkét találkozóját, tudom, hogy nagyok, erősek és taktikailag jól felkészültek. Lékai Máté az »agy«, remekül mozgatja őket.”

Pálmarsson mellett egy másik izlandi kézilabdázó, a hollandok és a portugálok ellen egyaránt a meccs legjobbjának választott Sigvaldi Gudjónsson is elmondta a véleményét.

„Most jön a neheze: a magyarok felszálló ágban vannak, és jobban akarnak ellenünk játszani, mint az első két mérkőzésükön. Jól érzem magam a bőrömben, tömnek labdával, és a gólok sem hiányoznak. Hatalmas és gyönyörű az aréna, hihetetlenül boldogok vagyunk, hogy sokan elutaztak Izlandról biztatni minket. Kicsi ország, kicsi nemzet vagyunk, összetartunk jóban-rosszban, ezért úgy érezzük magunkat, mintha otthon lennénk.”

A magyar válogatott két éve az Eb-n ugyancsak Izland ellen játszotta az utolsó csoportmeccsét, akkor egy kiemelkedő kapusteljesítményt hozó, szenzációs második félidővel 24–18-ra nyert.