Már nyolc halottja van az olaszországi Ischia szigetént szombaton történt földcsuszamlásnak. Négy embert továbbra is eltűntként kezelnek – közölték hétfőn a helyi hatóságok.
A természeti katasztrófa Casamicciola Terme kikötővárost érintette. A földcsuszamlás házakat rongált meg, autókat és buszokat sodort a tengerbe, és iszappal árasztotta el az utcákat is.
Hétfőig a mentőalakulatok nyolc holttestet találtak, az áldozatok között egy 22 napos csecsemő és további két kisgyermek is volt.
A hajléktalanná vált nők, férfiak és gyermekek száma 230-ra emelkedett. A szigeten lévő szállodákban szállásolták el őket.
Giorgia Meloni kormányfő vasárnap kezdetnek kétmillió eurós (816 millió forintos) segélycsomagot ígért Ischia számára, és az év végéig felfüggesztette a helyi lakosok adóterheit.
A római kormány rendkívüli állapotot hirdetett Ischián, hogy az így rendelkezésre álló forrásokból finanszírozhassa a károk enyhítését és az újjáépítést.
A szakértők és aktivisták szerint az illegális építkezések növelték meg a természeti katasztrófa kockázatát a turistaparadicsomnak számító szigeten.
Egy korábbi, 2006-os földcsuszamlásban egy apa és három gyermeke halt meg
Ischia egy földrengési zónában fekszik, ezért természeti katasztrófáknak van kitéve – hangsúlyozta Arcangelo Francesco Violo geológus.
A Legambiente olasz környezetvédelmi csoport adatai szerint 1985 óta mintegy 28 ezer kérelmet nyújtottak be illegálisan épített házak fennmaradásához.
Italian emergency services clean up damage from deadly Ischia landslide: Local teams cleaning up the mud and debris after the deadly landslide that swept through the Italian island of Ischia. Italy’s government declared a state of emergency after the disaster killed at least pic.twitter.com/KpRlmPyt2e
— worldnews24u (@worldnews24u) November 28, 2022
A hatóságok összesen 600 ház bontását rendelték el, de az nem derült ki, hogy hány ház kapott fennmaradási engedélyt.
A Legambiente illetékesei szerint a tömeges illegális építkezés okozhatja a talaj meggyengülését, ami természeti katasztrófákhoz vezethet.
Mint hozzáfűzték: az illegálisan készült házaknak nyújtott amnesztia veszélyezteti az ott élő embereket.
Gilberto Pichetto Fratin környezetvédelmi miniszter határozott lépéseket helyezett kilátásba: mint mondta, lefoglalják az illegális épületeket, megvizsgálják biztonságukat, és csak a kisebb szabálysértések esetében adnak ki fenntarthatósági engedélyt.