Oroszország Kinzhal hiperszonikus rakétákat is bevetett az Ukrajna elleni támadások során, ami a fegyver első ismert éles harci helyzetben történő bevetése is volt egyben. A ballisztikus rakétákhoz képest a hiperszonikus rakéták gyorsabban manővereznek, alacsonyabban repülnek, és nehezebb őket észlelni és megsemmisíteni.
A hiperszonikus fegyverek olyan rakéták, amelyek a hangsebességnél ötször gyorsabban képesek haladni.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint a Kinzhal – oroszul a tőr – akár 12000 km/órás sebességgel is képes repülni, és akár 2000 kilométerre lévő célpontot is képes eltalálni.
[embedded content]
A földi radarok addig nem tudják észlelni a hiperszonikus rakétákat, amíg azok a célpontjuk közelébe nem érnek, így nehezebb nyomon követni vagy megsemmisíteni őket, mint a ballisztikus rakétákat, amelyek kiszámítható, követhető pályán haladnak.
Russia has used Kinzhal hypersonic missiles in attacks against Ukraine, the first known use of the weapon in combat. Compared to ballistic missiles, hypersonics maneuver faster, fly lower and are more difficult to intercept. pic.twitter.com/yQCHJrzpTp
— USA TODAY (@USATODAY) March 30, 2022
A Kinzhal rakéta a sztratoszféra határán repül a légellenállás minimalizálása érdekében, és kifejezetten úgy tervezték, hogy kikerülje az ellenséges légvédelmet, és precíziós csapást hajtson végre.
Először 2018 márciusában tesztelték egy MiG-31B-vel, Oroszország déli katonai körzetében és már ebben az évben májusban szolgálatba is állították, tíz MiG-31K-t szereltek fel vele.
Első ismert, éles helyzetbe való bevetésére az ukrán-orosz háborúban került sor.