Számítógép – Fejfájás, ízületi panaszok, szemproblémák

Ezt olvasta már?

Mára éltünk részévé váltak a számítógépek. Szinte nincs olyan életterület, ahol ne találkoznánk velük. Hogyan előzhetőek meg vagy csökkenthetőek a számítógép okozta egészségügyi panaszok?

Számítógép-fejfájás – Mit tegyünk ellene?

Sokan munkájukból kifolyólag hosszú órákat kényszerülnek a gép előtt tölteni. Ha valaki órákon át mereven nézi a számítógép monitorát a szem izmainak görcsös megfeszülését idézi elő.

A szemizmok felelősek a szemek megfelelő beállításáért a tökéletes látáshoz. A szemüregben helyezkednek el, a szemgolyóra kívülről tapadva.

  A szárazszeműség


Ég a szeme? Néha elhomályosul a látása, amely pislogásra javul? A szárazszeműség (keratoconjunctivitis sicca) nagyon gyakori betegség, hazánkban – különböző mértékben – a népesség 10-30 százalékát érinti.
A szárazszeműség diagnózisa és kezelése 

Elhelyezkedésükből következik, hogy elsősorban halántéktáji, szemkörnyéki illetve homloktáji fájdalmat idézhetnek elő.

Ez a fájdalom pihenésre szűnik. A számítógép előtti ülés a nyak rendellenes, merev tartásával jár, ami a nyakizmok görcsét idézi elő, tarkótáji, fejtetőtáji fejfájást okozva, ami igen erős is lehet, szédülés, hányinger kísérheti. 

Nem érdemes fájdalomcsillapítóhoz nyúlnunk egészen addig, amíg nem bizonyosodtunk meg az egyéb lehetőségek hatástalanságáról. Érdemes félóránként néhány percre eltekinteni a monitorról.

Hasznos tanácsok a számítógép-fejfájás megelőzésére és megszüntetésére

A számítógép előtti munkavégzés és szemünk egészsége

A tartósan monitor előtt ülők kevesebbet pislognak, ami a szem kiszáradásához, és ezáltal a látás minőségének romlásához vezet. Percenként átlagosan 22-24-szer pislogunk. Ha sokáig mereven nézünk vmit, pl monitort, vagy olvasáskor ez a szám 7-10- re csökken.

  Az ínhüvelygyulladás


Egyoldalú megerőltetés hatására az ínhüvelyek begyulladhatnak. Ilyenkor az ínhüvely megduzzad és a csúszást segítő anyag összetétele is megváltozik. Ínhüvelygyulladás leggyakrabban az ujjak feszítő inaiban (kézháton) alakul ki. Főként olyan egyéneket érint, akik egyoldalú, monoton munkát végeznek a kezeikkel. Gépírók, pénztárosok, zongoristák jellemző betegsége.
Az ínhüvelygyulladás

A szem korai kifáradásának a munka során az alacsony pislogási szám a meghatározó tényezője.

Sokan abba a hibába esnek, hogy olvasószemüveggel ülnek a gép elé, holott a monitor egy köztes zónát képvisel, ahová más szemüveg szükségeltetik.

Nekik jó megoldást jelent a kifejezetten monitor előtti munkavégzésre kifejlesztett változó fókuszú lencse.

A monitor előtt kontaktlencsét használók hátrányosabb helyzetben vannak, mint a szemüvegesek.

A kevesebb pislogás miatt a lencsén található könnyfilm-réteg gyengül, hamarabb szárad a szem és romlik a látás élessége, minősége.

Monitor előtti munkavégzés – Mit érdemes betartani szemünk egészsége érdekében?

Lencsék a számítógép előtti munkához – Monitor szemüveg

Milyen paramétereknek kell megfelelnie egy monitor szemüvegnek? Mire figyeljünk a választásnál?

  •  

    Színezett monitor
    szemüveg lencse

    Kontraszt – Szinte minden nagyobb lencsegyártó cég tud ajánlani kimondottan monitor előtti enyhén színezett, kontrasztfokozó réteggel ellátott szemüveglencséket. Segítségével a szem kevésbé fárad, nem erőltetődik.

  • Tükröződés, becsillanás – a lencse mindkét oldala tükröződésmentesítő réteggel van bevonva. pihenteti a szemet. A fény a képernyőről és a szemüveglencse mindkét rétegéről visszatükröződhet ami jelentősen zavarja a munkában a dolgozót.
  • Enyhe színezettség – az átlátszó szemüveglencséhez képest a színezett lencsék nagyobb százalékban nyelik el az UV tartományú sugarakat.
    Egyes lencsék a gépelés megkönnyítésére alul a billentyűzet részénél világosabbak. A leggyakrabban alkalmazott színárnyalatok: borostyánsárga vagy zöld. A színezettség mértéke 15 és 20 százalék.

Hogyan válasszunk monitor szemüveget?

Mozgásszervi panaszokat is okozhat a hosszas számítógépes munka

Gyakori és tartós használat közben sokan tapasztalják, hogy elfáradnak, fáj a hátuk, gerincük, szemük, és egyre többen panaszkodnak kézfájdalmakra is. A számítógépes munkák során a kéz bántalmait leginkább az egér okozza. Az egér helytelen használata a csuklófájdalom gyakori oka.

  Teniszkönyök, golfkönyök – Terápia ás tünetek


Ha az alkar feszítő izmai voltak kitéve túlzott igénybevételnek, teniszkönyök alakul ki. A könyök külső felszíne az érintett izomzat tapadási helyén fájdalmas, gyulladt. A teniszkönyök jóval gyakoribb, mint a golfkönyök, az emberek körülbelül 2-3 százalékát érinti életük során. Elsősorban középkorú nőknél gyakori
Teniszkönyök, golfkönyök

Ha ugyanis túlterhelt a csukló, az izomzat görcsösen összehúzódik, ez okoz gyulladást az ínhüvelyben.

Az ilyen gyulladásos tünetek a nőknél jóval gyakoribbak, mint a férfiaknál, mert náluk az ízületeket stabilizáló izomzat gyengébb. Az ínhüvelygyulladáson kívül úgynevezett teniszkönyök is kialakulhat, mert a feszítő izmok túlfeszülnek a helytelen tartás következtében, és ez nagy fájdalommal jár. Mind az idegfájdalom, mind a gyulladás rendkívül kellemetlen, ezért sokkal jobb megelőzni, mint kezelni tartóssá válása esetén.

Elsősorban a helyes kéztartást, a csukló és kéz alátámasztását kell megszokni. Ma már sok ergonómikusan kialakított eszköz áll rendelkezésünkre. Számítógépezés közben lehetőleg karfás széken üljünk, így a könyököt megtámaszthatjuk.

De beszerezhető félkör alakú számítógépes asztal is, erre kényelmesen feltámasztható a kar. Létezik zselés egérpad, ami a csuklót támasztja meg, sőt van felhasználóbarát egér is, ami a kezet optimális helyzetbe hozza. De vehetünk úgynevezett alkar támaszt, amit az asztal szélére lehet szerelni.

  Öt egyszerű gyakorlat a számítógép előtt


  • A szemek edzése fókuszálással
    Keresse meg a monitora mögött a lehető legtávolabbi pontot és fókuszáljon rá szemével. Ezután fókuszáljon a képernyő kávájára. Ismételje meg. Ha nem tud elég messze nézni a képernyőtől, válasszon egy másik irányt és váltogassa a fókuszt a távoli alak és egy a monitor távolságában tartott toll között.
  • Fejfordítás
    Fordítsa balra a fejét és tartsa úgy két másodpercig. Ezután fordítsa jobbra és tartsa úgy két másodpercig.
  • Ujjnyújtás
    Távolítsa el egymástól és nyújtsa ki ujjait amíg nem érzi, hogy megfeszülnek. Tartsa ezt az állapotot 10 másodpercig. Lazítson, majd hajlítsa be ujjait az ízületeknél és tartsa ezt a helyzetet is 10 másodpercig. Ismételje meg a gyakorlatot.
  • Hátsó vállnyújtás
    Kulcsolja össze ujjait a háta mögött. Ezután óvatosan közelítse egymáshoz könyökeit, amíg ki nem egyenesednek karjai. Tartsa ezt a helyzetet 5–15 másodpercig, majd ismételje meg a gyakorlatot kétszer.
  • Függőleges vállmozgatás
    Ülő helyzetben tegye kezeit a széke karfáira. Nyomja testét fölfele, amíg karja ki nem nyúlik. Próbálja fejét jobban kinyújtani vállai leeresztésével. Lassan ereszkedjen vissza a székébe.

Bővebben az egér helyes használatáról

Az ülőmunka ártalmai

Az ülő életmódnak köszönhetően kóros izomtónus eloszlás alakul ki a szervezetben, nagyrészt a nyaki izmok görcsössé válásával, a gerinc stabilitását szabályozó mély hátizmok háttérbe szorulásával és gyengülésével.

  Tartsunk szünetet!


Nagyon fontos, hogy rendszeres időközönként szünetet tartsunk. Álljunk fel az asztal mellől, sétáljunk. Végezzünk fej-, nyak-, váll- és derékkörzést. Jó hatású a vállak egyszerre, mélyen lefelé tolása, mikor a nyakizmok nyújtása valósul meg.

A nem megfelelő helyeken kialakult izomtónus-fokozódások akár a végtagok zsibbadását, fájdalmát is kiválthatják. Rossz testtartás alakul ki: a vállak előreesnek, a gerinc fiziológiás görbületeinek egyensúlya megbomlik.

Gyakran röntgenfelvételen a gerinc úgynevezett nyaki lordosisának kiegyenesedése látszik. A gerincoszlop rendellenes megterhelésének következtében akár porckorongsérv is kialakulhat.

A nyaki gerinc és a nyakizmok eltérései gyakran okoznak fejfájást, súlyos esetben szédülést.

Milyen problémákat okozhat az ülőmunka?

Számítógépes munkavégzés és jogi védelem

A számítógép előtti munkavégzés rohamos elterjedése, és az abból fakadó egészségügyi, munkabiztonsági kockázatok szükségessé tették olyan szabályok alkalmazását, amelyek minden olyan munkavállalóra vonatkoznak, akik napi munkaidejükből legalább 4 órán keresztül rendszeresen képernyős eszközt használnak, továbbá az őket foglalkoztató munkáltatókra.

  Szemtorna


A szemészetben is egyre nagyobb teret hódít a hagyományos orvoslás mellett a természetes, alternatív vagy kiegészítő gyógymód. Utóbbiak közé tartozik a szemerősítő torna, „szemjóga” is.
Szemgyakorlatok mindenkinek

A munkáltató a munkafolyamatokat úgy köteles megszervezni, hogy a folyamatos képernyő előtti munkavégzést óránként legalább tízperces szünetek szakítsák meg, továbbá a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje a napi hat órát ne haladja meg.

A munkáltató kötelessége a foglalkozás-egészségügyi orvosnál kezdeményezni a munkavállaló szem- és látásvizsgálatának elvégzését a képernyős munkakörben történő foglalkoztatás megkezdése előtt.

Ezt követően kétévenként, illetve amennyiben olyan látási panasz jelentkezik, amely a képernyős munkával hozható összefüggésbe, szintén kötelező az orvosi vizsgálat kezdeményezése.

Bővebben a monitor előtti munkavégzés hatályos szabályozásáról

(WEBBeteg)

Legfrissebb a témában

Booking.com

Még több hasonló cikk a témában