A cégek egyre szélesebb palettáját kínálják az újabbnál újabb fejlesztésű szemüveglencséknek. Miután meghatározták a dioptriát és kiválasztottuk szemüvegkeretünket, már csak a szemüveglencse kiválasztása van hátra. Ne kapkodjunk, szánjunk rá kellő időt – sok bosszúságtól, csalódástól kímélhetjük meg magunkat.
Első lépésként tisztázni kell, pontosan milyen céllal csináltatjuk a szemüveget és vele szemben milyen elvárásaink vannak. A döntés meghozatalához alaposan tájékozódnunk kell! Nem biztos, hogy a legdrágább, legdivatosabb megoldás lesz számunkra a legideálisabb.
Nem szabad általánosítani, nincsenek mindenkire és mindenre vonatkozó általános szabályok. Az új szemüveglencsék megszokási képessége nagyon változó. Van, aki néhány nap alatt megszokja a progresszív üveget, van aki éveken át képtelen viselni.
Lencsetípusok dioptria alapján
Egy fókuszú lencsék – csak adott távolságra nyújt éles látási lehetőséget. Adott korrekció, egyetlen dioptria érték a lencse teljes egészében. Amikor már a szem természetes öregedése folytán nem elég egyetlen dioptria az éles látáshoz, hanem szükségünk van külön közeli korrekciókra akkor választjuk a több dioptria értéket tartalmazó lencsetípusokat.
A „bifocalis” lencse esetén a lencse két fókuszú, a különböző törőerejű lencserészek között vékony vonal látható. A közeli korrekció, olvasó dioptria alul helyezkedik el. Alakja alapján van pajzs- és körbifocalis lencse. A felső részen általában a távoli korrekció van becsiszolva.
A „multifocalis” (progresszív) lencse: a hagyományos lencse felső részén a legalacsonyabb a törőerő, majd fokozatosan növekszik lefele. Alul éri el az olvasó szemüveg erőségét. A távolság amelyre élesen látunk, attól függ a lencse milyen területén nézünk át.
Fényáteresztő képesség alapján
- Teljesen átlátszó lencsék;
- Különböző fokban színezett lencsék (pl. a dioptriás napszemüvegek). Vezetéshez csak adott százalék alatti sötétítés a megengedett, ne felejtsük el.
- Átmenetes lencsék – a sötétítés csak a lencse felső részét érinti.
- Fényre sötétedő lencsék, a beérkező fény UV-sugárzás tartalmát érzékelve sötétednek el. A vásárlásukkor figyelembe kell venni, hogy a gépjárművek szélvédője az UV-sugárzás egy részét kiszűri.
A lencse anyaga
A lencse készülhet üvegből: általában nehezek, könnyebben törhetnek, viszont kevésbé karcolódnak, mint a műanyag lencsék.
A műanyag lencsék könnyebbek, kevésbé törékenyek, ennek következtében biztonságosabbak, így gyermekeknek feltétlenül ezek ajánlhatóak, viszont könnyebben karcolódnak, mint az üveglencsék.
A lencse anyagának a törésmutatója határozza meg, hogy az adott dioptriájú lencse milyen vastag lesz. A nagyobb dioptria tartományokban ez különösen fontos – gondoljunk a nagyfokú rövidlátók vékonyított lencséjére!
A lencse felületi rétegei
Karcmentes réteg: vékony, kemény lakkréteg, amely ellenállóbbá teszi a lencsét a külső behatások ellen. Sajnos nem véd minden külső behatástól, erős dörzsölés hatására lekophat.
Antireflex réteg: A fény a határfelületeken megtörik és visszaverődik. Nagyon zavaró lehet a lencséről a szembe visszatükröződő kép. A réteg ezt a visszatükröződést, visszeverődést csökkenti. A réteg hiányában a fényképeken a lencse becsillan.
Páramentesítő réteg: A hidegből melegbe való belépéskor a hideg felületeken pára csapódik le. A réteg nem véd száz százalékosan a párásodás ellen, de gyorítja a szemüveglencsére lecsapódott pára elpárolgását, így rövidíti a vaklálással töltött időt.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Papp Júlia, szemész