A leggyakoribb hibák fogamzásgátló tablettát szedőknél

Ezt olvasta már?

A fogamzásgátló tabletta a XX. század egyik legjelentősebb gyógyszervívmánya. Sok évtized fejlesztés és finomítás után mára már ultra-alacsony hormontartalmú, mégis hatékony, biztonságos, mellékhatással szinte alig bíró készítmények találhatók a patikák polcain.

A tabletta a megbízható és kényelmes fogamzásgátlás mellett számos egyéb jótékony hatással is bír, például enyhíti a havivérzés mennyiségét és a menstruációs görcsöket, kiszámíthatóvá teszi a mensest. Nem véletlen tehát a fogamzásgátló tabletta töretlen népszerűsége. Egyetlen kulcsfontosságú dolog azonban mindenképpen szükséges ahhoz, hogy jól működjön a módszer: ez pedig a napi odafigyelés.

A tabletta kizárólag akkor biztosít megfelelő védelmet, ha azt előírásszerűen szedik. Bármilyen zavar is támad a napi tablettabevétel rendszerében, az a fogamzásgátló hatás csökkenéséhez vagy megszűnéséhez, illetve rendellenes (vagy helyesebben váratlan) vérzés megjelenéséhez vezethet. Ezek a problémák a lelkiismeretes, mindennapos odafigyeléssel teljes mértékben elkerülhetők.

Elfelejtett tabletták

A tablettaszedés során leggyakrabban előforduló hiba, ha valaki elfelejti bevenni a napi gyógyszerét. Amikor fény derül a dologra, gyakran kétségbeesés lesz úrrá az illetőn, pedig kis szerencsével helyre lehet hozni a problémát. Nem mindegy ugyanis, hogy mennyi idő telt el a kifelejtett tabletta óta, egy vagy több tabletta maradt ki, illetve számít az is hogy a kifelejtett tablettá(k) hányadik helyet foglalják el a szedési sorban. Ez kicsit bonyolultnak hangzik, de ha megértjük a tabletta működését, hamar átláthatjuk a logikáját. A legtöbb kombinált fogamzásgátló tabletta 21 szemet tartalmaz, 7 napos szedési szünettel.

Ez alatt a 7 nap alatt a petefészek felszabadul a tabletta „blokkoló” hatása alól, és lassan elindítaná magában a peteérést. Amikor a 7 tablettamentes nap után újra elkezdjük szedni a következő levél fogamzásgátlót, az éppen „éledező” petefészek ismét gátlás alá kerül, és ez a folyamat visszafordul. A petefészek teljes „nyugalomba kerüléséhez” szintén 7 napra van szükség. A maradék 14 további tabletta ezt a „nyugalmi állapotot” tartja fenn. Amikor a levél végén az utolsó szem fogamzásgátlót is bevettük, újabb 7 napos tablettamentes időszak következik, a petefészek újabb, átmeneti aktivitás-fokozódásával (és időközben a nyálkahártya lelökődésével, ami a rendes mensest utánzó megvonásos vérzés).

Ha például 2 nap késéssel kezdjük el szedni az új levelet, a petefészek a maximálisan engedélyezett 7 helyett 9 napot tölt a tablettamentes periódusban, ez pedig már elegendő lehet a tüszőéréshez. Ha ugyanezt a két tablettát a petefészek inaktív állapotában, például a 11. és 12. napon felejtjük el bevenni, a később beszedett tabletták újra inaktív állapotba hozzák a petefészket, így a tüszőérésre sokkal kisebb az esély.

Teendők elfelejtett tabletta esetén

Ha ez előírásszerű (de elfelejtett) bevételi időponthoz képest kevesebb, mint 12 óra telt el: vegyük be az elfelejtett szemet amilyen gyorsan lehet, a következőt normál időben. Egyéb teendő nincs.
Ha több mint 12 óra telt el, a teendők attól is függnek, hogy a kimaradt tabletták a szedési sorban (azaz a petefészek aktivitási szintjéhez képest) hol helyezkednek el.

Ezért a következőt lehet általánosságban tanácsolni, s így biztosan a legjobb és leghatékonyabb lépést tesszük meg: a tabletták dobozában megtalálható betegtájékoztatóban leírtak szerint kell eljárni. Itt ugyanis a ciklus fázisától függően le vannak írva a teendők.

Legjobb a bonyodalmakat megelőzni, és minden tablettát a megfelelő időben bevenni. Ennek megkönnyítésére léteznek olyan fogamzásgátlók is, amelyekben a 21 szem után 7 hormonmentes szem következik, így nem kell kiesni a napi ritmusból. Ugyanide tartoznak a 24 aktív tabletta után 4 placebot tartalmazó tabletták. Célszerű a tablettákat mindig magunknál tartani, így váratlan program esetén sem maradnak otthon a tabletták. Hasznos, ha a bevételt egy jól megszokott rutinhoz kötjük (pl. fogmosás, lefekvés).

A következő doboz tablettát mindig időben írassuk fel a nőgyógyásszal, különösen nyaralás vagy külföldi út előtt. Ha más gyógyszert is szedünk (különösen antibiotikumokat), mindig ellenőrizzük, hogy a kérdéses gyógyszer nem lép-e kölcsönhatásba a fogamzásgátlóval (általában a felszívódást rontják) és ezért szükség van-e kiegészítő védekezésre.


Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Hazay Máté

Legfrissebb a témában

Booking.com

Még több hasonló cikk a témában