Két gyermekem van. Ennek ellenére mindkét terhességem alatt biztos voltam abban, hogy minden flottul megy majd az első hónapokban. Az elsőnél szimplán naiv voltam, a másodiknál pedig bíztam az első gyermekemnél szerzett tapasztalatokban – és természetesen a feledés jótékony homályába veszett az a bizonyos 3 hónap, amikor a kialvatlanságtól annyira fáradt voltam, hogy azt hittem, belebeszélek a telefonba, de csak magamban gondolkoztam. Biztosan okkal feltételezzük a legjobbat a még meg sem született gyermekünkről, és bizonyára akadnak aztán olyan szerencsés anyukák, akiknél valóban egy földre szállt angyal kerül a kiságyba. Mégis azt gondolom, sokkal jobb felkészülni a legrosszabb verzióra is, hogy ne akkor pánikoljunk, amikor szembesülünk egy-egy komolyabb kihívással.
Az utolsó hónap
Gyakran hallom anyukáktól, hogy szinte a munkahelyükről mentek a szülőszobára, mert annyira jól viselték a terhességet. Akkor is érdemes kivenni az utolsó hónapot, ha remekül bírjuk a nagypocakos létet. Hiszen nem tudhatjuk, mikor lesz alkalmunk legközelebb akár 10 órát is aludni egyhuzamban, vagy csak úgy beülni a barátokkal valahová egy kiadós beszélgetésre. Élvezzük ki az utolsó heteket, napokat a párunkkal, hagyjuk magunk mögött egy kis időre a hétköznapok mókuskerekét. Ha így teszünk, nyugodtabban és kipihentebben nézhetünk szembe az gyermekágyi hetek esetleges nehézségeivel.
Szoptatás
Nem mindenki olyan szerencsés, hogy már az első nap ömlik az anyatej. Sőt, az a jellemzőbb, hogy fokozatosan indul be a tejtermelés a baba igényeinek megfelelően. És sajnos előfordulhat, hogy nem akar beállni az a bizonyos „kereslet-kínálat”. Érdemes már a babavárás során beszélni a lehetséges problémákról a védőnővel, valamint felkereshetünk szoptatási tanácsadót is, aki számtalan módszerrel, technikával megismertet minket. Ne akkor kezdjük el bújni a netet, amikor már otthon vagyunk az újszülöttel, és úgy tűnik, nincs elég tej. Beszélgessünk olyan anyukákkal is, akik valamiért a tápszer mellett döntöttek, mert számtalan oka lehet, hogy valaki ezt az utat választja – és nem azért teszik, mert nem elég kitartóak, vagy lusták a szoptatáshoz. Mindig tartsuk szem előtt, hogy az anyatej valóban a legjobb táplálék a baba számára, de a kiegyensúlyozott, nem görcsös anyuka ugyanúgy fontos.
Alvás, nem alvás
„Ismerjük meg már a terhesség alatt, milyen módszerek léteznek a baba megnyugtatására, majd kísérletezzünk, mi az, ami a mi családunkban beválik.”
Bizonyára a szülők többsége már a várandósság alatt eldönti, hogyan szeretné altatni az újszülött gyermekét: kiságyban, babaöbölben, esetleg velük egy ágyban vagy a kezdetektől fogva külön szobában. Érdemes több lehetőségre is felkészülni, mert hiába tervezzük el, hogy ágyba szoktatjuk a picit, ha utána pár hét múlva nem látunk a fáradtságtól, mert kétóránként kelünk fel a gyermekünkhöz. Ismerjük meg már a terhesség alatt, milyen módszerek léteznek a baba megnyugtatására, főleg, ha a kezdetekben nagyon sírós a kicsi. Kísérletezzünk, mi az, ami a mi családunkban beválik – és az ne a sírni hagyás legyen!
Lesz feszültség
A cikk teljes terjedelmében a csalad.hu oldalán olvasható.
2020. október 31.